Кінезіотейпірування
Кінезіотейпірування – модний і сучасний метод реабілітації, про який багато хто чув, але не всі уявляють, що ж це таке. Напевно, при пошуку вправ для підтримки постави, усунення болю в спині і суглобах, а також при перегляді спортивних змагань Ви не раз звертали увагу на кольорові стрічки в області колінного суглоба, плечового, на м’язах спини або ніг у інструкторів, спортсменів. Давайте розберемося, що ж це і для чого.
ЩО ТАКЕ ТЕЙП І ТЕЙПІРУВАННЯ?
Тейпи – це спеціальні бавовняні стрічки, що не містять латекс, з акриловим термоактивним покриттям, аналогічні по еластичності людській шкірі, які накладаються за методом кінезіологічного тейпірування. Тейпи покликані забезпечувати адекватну роботу м’язів, протікання саногенетических процесів, зменшення больового ефекту, при цьому не обмежуючи рухів, покращуючи крово- і лімфоток, володіючи гіпоалергенними властивостями і повної повітро-і вологопроникністю.
Можуть використовуватися на протязі 5 днів, 24 години на добу, навіть у воді. Термін «кінезіотейпірування» походить від двох слів: «kinesio» (рух) і «tape» (стрічка), відомий так само як «кінезіологічне тейпірування» і «кінезіотейпінг». Методика кінезіотейпірування поширюється на використання кінезіотейпів не тільки при порушеннях функції опорно-рухового апарату, вона застосовується при вісцеральних, неврологічних і мікроциркуляторних зміни.
Головною особливістю кінезіотейпірування є терапія, спрямована не на обмеження руху, а на його збільшення, правильно накладена аплікація кінезіотейпа не обмежує руху, а в деяких випадках, за твердженнями розробника, навіть збільшує його показники. Структура пластиру дозволяє використовувати його протягом декількох днів не тільки в сухих умовах але і в воді.
КІНЕЗІОТЕЙПІРУВАННЯ (ХАРКІВ). ІСТОРІЯ МЕТОДУ
Метод був розроблений в 1973 році американським доктором японського походження Kenzo Kase (Кензо Касі), який поставив перед собою завдання розробити новий метод тейпірування, який би не обмежував свободу руху, як класичні тейпи. Вперше метод був виявлений світу на олімпіаді в Сеулі в 1988 році.
Після цього він завоював не тільки країни Азії, але і всю Європу, де почав широко використовуватися лікарями різних спеціальностей. На території СНД метод почав поширюватися на початку 2000-х років, і набрав високу популярність не тільки серед спортсменів, але і серед звичайних людей, які страждають болями в суглобах, м’язах, порушенням динаміки рухів, а також, у пацієнтів з різними розрізами для підтримки більш правильної біомеханіки рухів.
ОСНОВНІ МЕХАНІЗМИ ВПЛИВУ ТЕЙПА НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ:
- Збільшення межтканевого простору під тейп, за рахунок натягу тейпа.
- Зміна тонусу м’язів, за рахунок впливу на проприо- і інтерорецептори.
- Моделювання патерну руху, за рахунок векторного накладення тейпа.
- Регуляція вісцеральних порушень, за рахунок впливу на орган асоційованих м’язів.
- Зменшення больового синдрому, з теорії «вхідних воріт» Мелзака і Уолла, а також за рахунок зменшення компресії.
- Зменшення набряковогосиндрому і лімфостазу, за рахунок забезпечення адекватного протікання саногенетических процесів.
- Прискорення загоєння ран і розсмоктування гематом, за рахунок поліпшення мікроциркуляції.
- Поліпшення стабілізації і функції суглобів, за рахунок впливу на м’язово-зв’язковий апарат суглоба.
У сучасній літературі існують твердження, що кінезіологічні тейпи мають знеболюючий, протинабряковий ефект і ефект збільшення вільного об’єму рухів, хоча точні механізми і природа ефектів кінезіотейпа залишаються невідомими. В даний час є три основні гіпотези ефективності тейпа: сенсорна (заснована на ноцицептивной теорії Мелзака-Уолла), судинна (передбачає формування тканинної «помпи» за рахунок ділянок з різним внутрішньотканинним тиском) і м’язова (активація м’язів за рахунок механічного впливу на тонічний рефлекс) .
КІНЕЗІОТЕЙПІРУВАННЯ. ПРОТИПОКАЗАННЯ
- Індивідуальна непереносимість.
- Захворювання шкіри (великі ділянки запалення в зоні передбачуваного тейпірування, такі як акне, екзема, псоріаз, бешиха та інші; доброякісні утворення великих розмірів в зоні передбачуваного тейпірування; злоякісні новоутворення).
- Важкі захворювання серцево-судинної системи.
- Важкі захворювання нирок.
- Важкі форми цукрового діабету.
- Тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок.
- Пошкодження шкірних покривів.
Важливо! При надмірному оволосінні шкірних покривів (область спини, «холки», попереку, ніг і т.д., частіше спостерігається у чоловіків) для якісного накладення кінезіотейпа може знадобиться видалення волосся в області проведення терапії.
Звичайно ж, даний метод не є панацеєю і не замінює якісної медикаментозної і грамотної мануальної терапії, не скасовує щоденну самостійну роботу пацієнта (лікувальну гімнастику, відвідування басейну, дотримання адекватного режиму навантажень і відпочинку), але істотно полегшує і прискорює процес реабілітації, а в деяких випадках накладення тейпа сприяє отриманню ефекту вже в кабінеті лікаря (за рахунок посилення ураженої м’язової групи, приведення біолокомоторной моделі руху до оптимальної, зняття напруги з цільових м’язів і зменшення м’язового спазму). Всі техніки виконуються з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта, його патології.
Для запису на прийом, проведення повноцінного лікування та обстеження звертайтеся за телефонами: +38 (0572) 65-18-75; +38 (057) 703-62-24; +38 (073) 036-60-56. Фахівці медцентру ЦМЕІ обов’язково Вам допоможуть!